E-ticaret hakkında kısaca elektronik ortamda gerçekleşen ticaret işlemleridir diyebiliriz. Çoğu zaman müşteri ile, hizmet veya ürün tedarik edenin, fiziksel olarak karşı karşıya gelmediği, çığ gibi büyüyen yeni çağın ticaret düzeni. Bu yeni düzene kulaklarını tıkayan markaların varlığını geleneksel ticaret yöntemleri ile devam ettirebilmesi neredeyse imkansız hale geldi. E-ticaret öyle bir hal aldı ki artık Türkiye’nin ücra bir köşesindeki bir üreticinin ihtiyacı olan, ürün veya hizmetlerini elektronik ortamda müşterilerine sunması, ardından dijital pazarlama yöntemlerini kullanarak görünür olması ve son olarak da eğer ürün gönderimi yapması gerekiyorsa bir kargo firması. Yeni ticaret düzenini iyi okuyan pek çok yerel işletme bu sayede, minimum maliyetle, satışlarını ve bilinirliğini arttırma şansına sahip.

Diyelim ki siz bir markasınız ve henüz e-ticaret yapmaya başlamadınız ya da başarısız bir kaç girişimden sonra, pazar payı her geçen gün artan bu sektörde var olmaktan sonsuza kadar vazgeçtiniz. Rakiplerinizin, e-ticaret konusunda atı alıp Üsküdar’a geçmesini izlemektense, sizin için doğru olan e-ticaret yöntemine karar vermeniz için gelin alternatif yöntemleri birlikte inceleyelim.

Market Place (Pazar Yeri) E-Ticaret Platformları

Market place (Pazar Yeri) platformları, yerel ve küçük bir işletme için ürün veya hizmet satışı için kullanabileceği başlangıç noktası diyebiliriz. Ülkemizde ürünlerinizi satışa sunabileceğiniz çok farklı platformlar mevcut. Bunlardan bazıları gittigidiyor, n11.com, sanalpazar, epttavm’dir. Bu platformlarda mağazanızı açıp, ürünlerinizi satışa sunabilirsiniz. Ürünleriniz satıldığı takdirde ürün bedeli üzerinden, anlaştığınız oranda bir komisyon ödersiniz. Internetten alışveriş yapanların büyük bir bölümü, güven kaygısı taşımaktadır. Güvenli e-ticaret sunmak üzere oluşturulmuş bu platformlarda, siz ürünlerinizi satışa sunarsınız, müşteri platforma parayı ödeyerek ürün veya hizmetinizi satın alır, siz ürün veya hizmetinizi müşterinize gönderirsiniz, ardından müşteri kontrolü gerçekleştirerek onay verdiğinde de paranız hesabınıza geçer. Bir problem karşısında da müşteri bu durumu bildirerek sorununun çözülmesini talep edebilir. Market place e-ticaret işlemlerinde referansınız, müşterilerinizin sizden bir ürün veya hizmet satın aldıktan sonra profilinize bıraktıkları yorumlardır. Bu yorum ve puanlamalar e-ticaretteki kaderinizi belirlemede çok etkilidir. Çünkü market place müşterilerinin %94 gibi oranla neredeyse tamamı, bir satın alma işlemi yapmadan önce, mağazanın önceki müşteriler tarafından yapılmış değerlendirmelerini kendilerine referans olarak almakta, profil yorumları ve puanları iyi olan mağazaları tercih etmektedir. Market place platformunda bir mağaza açtığınızda ilk etapta bir sabır gerektiğini de hatırlatmamız gerekiyor, çünkü henüz satış yapmamış bir mağazadan alışveriş yapacak ilk müşterinizin ikna olması biraz süre alabilir. İlk siparişten ve alacağınız olumlu yorumların ardından arkası gelecektir.

E-Ticaret Web Siteniz Üzerinden Yapılacak Satışlar

Market placeler bir çok müşterinin toplandığı ortamları oluşturup, satış hacminizi arttıracaktır ancak markalaşma konusunda, maalesef tek başına yeterli olmayacaktır. Er ya da geç kendi e-ticaret web sitenizi kurmanız ve buradan da müşterilerinize satış imkanları sunmanız gerekmektedir. Bu noktada dilerseniz bir web tasarım firmasına web sitenizi tasarlatabilir ve onların oluşturacağı e-ticaret modülleri ile satışlarınızı web siteniz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Buradaki en önemli nokta, web sitesinin güvenli alışverişe uygun olarak tasarlanmış olmasıdır. Eğer kredi kartı ile satış yapabilmek için sanal pos bağlayacaksanız, bankanız tarafından web sitenizin pek çok güvenlik kontrolüne tabi tutulacağını unutmamanız gerekmektedir.

Kendi web siteniz üzerinden satış yapmak için kullanabileceğiniz bir diğer alternatif ise e-ticaret paket programları satan firmaların hizmetlerinden yararlanmaktır. Bu firmalar, markanıza uygun ve kullanacağınız modülleri ayrı ayrı paketler halinde toplayarak, sadece kullanacağınız kısımlar için para ödemenizi sağlamakta ve böylelikle maliyetleri düşük çözümler sunmaktadır. Güvenlik konusunda ise bankaların alt yapıları ile entegre çalıştıklarından çok rahatlıkla sanal pos kurabileceğiniz bir platforma sahip olacaksınız.