WhatsApp kullanıcıları artık günde 100 milyondan fazla WhatsApp sesli arama gerçekleştiriyor. Bu da saniyede 1,100 sesli aramaya denk.

Ocak 2010 yılında hayatımıza giren WhatsApp, 6 yıllık serüveninde her geçen yıl inanılmaz büyüme rakamları göstererek istatistikleri alt üst etmeye devam ediyor. 2016 verilerine göre biraz rakamlarla WhatsApp’ı anlatmak gerekirse; şuan aktif olarak 1 milyar kullanıcısı mevcut. İnsanlar günde 28 dakikasını WhatsApp’da geçiriyor ve tüm dünyada bu uygulamadan günde 30 milyar mesaj atılıyor. Şuan aktif  1 milyar kullanıcıya sahip en büyük anlık mesajlaşma uygulaması olarak hayatımız her dakikasında yer alan WhatsApp, telefonlarda ücretsiz mesajlaşma olanağını insanlara sunarak SMS trendini ortadan kaldırmıştı. Facebook’un yaklaşık 20 milyon dolara satın aldıktan sonra WhatsApp kendini  güncel tutmaya devam etti. WhatsApp sesli arama özelliğinin gelmesiyle de telekomünikasyon şirketlerine farklı stratejilere yöneltmeye zorladı. Son verilere göre WhatsApp kullanıcılarının günlük arama sayılarına bakarsak  her şeyi özetliyor sanırım.

whatsapp sesli arama

whatsapp sesli arama

Peki aynı sektörde olan Skype yerine neden WhatsApp?

Bunun en önemli faktörü akıllı telefonların büyük bir artış göstermesi ve Skype’ın buna ayak uyduramaması. Skype bilgisayarlara önem verip mobili ikinci plana alırken WhatsApp bu fırsatı önceden öngörerek mobili önceliğine alıp bilgisayarları arka plana aldı ve büyük bir pazar payının da sahibi oldu. Sonuç ise 300 milyon aktif kullanıcı olan Skype, bir yandan da 1 milyar aktif kullanıcıya sahip olan üstelik Skype’dan  7 yaş küçük olan WhatsApp…

Biraz da WhatsApp sesli aramaların bu kadar tercih edilmesinin sebebine odaklanalım. Sesli aramaların bu kadar tercih edilmesinin ana sebebi ise tamamen duygusal. Bu özellik ile insanlar mobil verisini yada Wifi üzerinden internet kotasını  kullanarak daha az fatura ödemek istiyor. Böylelikle hem daha fazla konuşmuş olmakla birlikte daha az para ödeyip ve ona uygun konuşma tarifelerine geçiyor.

Sırada ne var?

Şuan WhatsApp Android’lerde video arama özelliği test etmekte yakın bir zamanda bu yeni özelliği de bizlerin karşısına çıkaracak. İnternetin mobilde giderek hızlanmasıyla mobil video aramalarının da yakın zamanda hayatımızın büyük bir yere sahip olacağını öngörüyorum. Bunun ayak seslerini  ise Snapchat’te bulabilirsiniz.

Bizler Oki Medya olarak dijital dünyanın en güncel bilgilerini size sunmakla kalmıyor dijital pazarlamada çözüm ortağı olmayı hedef ediniyoruz. Bizimle iş ortağı olmak istiyorsan, bizimle iletişime geçebilirsin.