AMP Projesi yani Accelerated Mobile Project kısaca mobil deneyiminin hızlandırılması diye açıklayabiliriz. Google’ın da desteklediği ve çok önem verdiği bu projeyi kısaca bir değerlendirelim istedik.

Bilgiye erişim Google’ın misyonunun kalbini oluşturmaktadır. Ne yazık ki günümüzde, özellikle hız konusunda mobil web kullanıcıların beklentilerini karşılamakta yetersiz kalmakta. Araştırmalar eğer aradıkları içerik 3 saniye üçerisinde yüklenmiyorsa kullanıcıların sayfayı terk ettiğini gösteriyor. Bu süre tam olarak aradığı içeriği bulmak için uğraşan kullanıcılar için çok kötü olmasa da, özellikle ürettikleri içeriklerle kullanıcılarını eğlendirmeyi amaçlayan yayıncılar açısından oldukça kötü bir durum. Bu nedenle 2015 yılının Ekim ayında başlatılan AMP projesi ile mobilin olabildiğince hızlı olması için çalışmalara başlandı.

Şu anda 4 ayın üzerinde bir zaman olmasına rağmen bu proje bir hayli yol almış durumda. Dünya çapında yüzlerce yayıncı, teknoloji firmaları ve reklam teknolojileri firmalarının katılımlarıyla herkes için hızlı internet projesi hayat buluyor.

Google tarafından da desteklenen bu proje sayesinde artık AMP web siteleri arama sonuçlarında daha kolay bulunabilir hale geliyor. Şu anda herhangi bir konu üzerinde mobilde arama yaptığınızda, AMP kullanılarak oluşturulmuş web siteleri arama sonuçlarının üst kısımlarında yer almaya başlayacak. Herhangi bir konu hakkında makaleye ulaştığınızda, çok hızlı açılacak ve makale üzerinde gezinmelerde bekleme sıkıntıları da artık sona erecek.

AMP mobil web tarayıcıları için gerçekten müthiş bir deneyim sunuyor çünkü AMP ile oluşturulan web siteleri ortalama olarak 4 kat daha hızlı açılırken, eşdeğer AMP’siz bir siteye göre de on kat daha az data yüklemesi gerçekleştiriyor.

Bu aşamada AMP projesi için tüm sektörün bir araya gelip, herkes için daha iyi ve hızlı bir internet deneyimi için ortak bir proje yürütmesi çok heyecan verici. Google’ın arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması da elde edilen önemli bir başarı olsa da daha kat edilmesi gereken çok yol var. Açık kaynak koduyla geliştirmeye açık bu projenin bizlere neler getireceğini ileride daha net görebileceğiz. Ancak bu aşamada SEO için yeni bir çalışma daha gerçekleşmesi gerektiğini söylesek yanılmış olmayız. Özellikle blog siteleri açısından AMP dönüşümünü gerçekleştirmek, organik trafiği kaybetmemek açısında oldukça önemli bir konu.