Google Unutulma Hakkı kanunları ile ilgili uygulamalarında genişletmeye gidiyor. Bundan böyle bu kanun çerçevesinde gelen bir talep doğrultusunda kaldırılan bir linke erişim, o ülkede bulunan kullanıcılar tarafından Google ülke seçimi değiştirilse dahi gözükmeyecek.

Google Unutulma Hakkı ile ilgili, hali hazırda 2014 yılından bu yana, herhangi bir Avrupa Birliği ülkesinde yaşayan bir kişi tarafından, kendi özel yaşamına saldırı niteliği taşıyan, kendisine zarar verdiğini düşündüğü veya artık daha fazla kamuyu ilgilendirmediğini öne sürerek, belirttiği linklere erişimin engellenmesi  için yapılan talepleri kabul ediyor. Kişi burada linkleri ve bu linklere erişilmesini istemediği özel terimleri belirterek başvuruda bulunuyor.

Google yaptığı incelemede bu linklere belirtilen terimlerle erişimi engelleyebiliyor ancak bu linkler başka arama terimleri ile gözükmeye devam ediyor. Bu linkleri Avrupa Birliği üyesi ülkelerdeki Google sitelerinden de kaldırıyor ancak Avrupa Birliği dışındaki global Google arama sitelerinde linkler görünmeye devam ediyor.

Bir örnek vermek gerekirse İngiltere’de yaşayan bir kişi, 20 yıl önce alkollüyken çıkardığı bir olay nedeniyle tutuklanmış ve bu da haber sitelerine konu olmuş. Bu kişinin ismini arattığınızda da bu haber karşınıza çıkıyor. Üzerinden 20 yıl geçen bu olayın sürekli adıyla birlikte, arama motorlarında karşısına çıkması da onu bir hayli utandırıyor ve güç durumda bırakıyor.

Unutulma Hakkı talebi ile başvuruda bulunarak Google’da (veya diğer arama motorlarında) kendi isminin aratıldığında bu haberin çıkmasını istemediğini belirtiyor. Google İngiltere web sitesi üzerinde yapılan aramalarda, kendi ismi arandığında bu olayın gözükmemesini sağlıyor. Ancak bunun dışındaki terimlerle, mesela alkollü olay çıkartmaktan tutuklanma gibi, link gözükmeye devam ediyor.  Bu kural Avrupa Birliği ülkelerinin tamamındaki Google siteleri için geçerli olmakta. Yani aynı kişi ismiyle yapılan aramada bu haberin linki, Google Almanya, Google Fransa gibi diğer Avrupa Birliği ülkelerinde de gözükmemektedir.

Fakat kendisi fiziksel olarak Avrupa Birliği’nde olan bir kişi, Avrupa Birliği dışındaki ülkelerin Google sitelerine ulaşarak kişinin ismi ile arama yaptığında, link gözükmekteydi. Yani sadece Google’ın farklı bir ülkedeki versiyonunda kişinin ismiyle aramayı yapmak, kişinin unutulmasını istediği olayın linkine ulaşmak için yeterliydi.

Yakın bir gelecekte Google’ın uygulamaya sokmayı planladığı değişiklikte ise, Google yine ilk aşamalarda olan adımları takip ederek,  talebin geldiği ülkede, kişinin talebi doğrultusunda istenilen terimlerle yapılan aramaların sonuçlarda gözükmesini engelleyecek. Aynı işlemi tüm Avrupa Birliği ülkelerinde yer alan Google siteleri için de uygulayacak. Buraya kadar her şey önceki gibi işleyecek. Ancak bundan böyle Google, talebin geldiği, örneğimizdeki ülke İngiltere idi, İngiltere’den yapılacak tüm aramalarda ki buna Google’ın global bütün siteleri dahil, kişinin istediği arama terimi üzerinden belirtilen linke erişim kaldırılacak. Ancak İngiltere dışında yer alan diğer Avrupa Birliği ülkelerindeki kullanıcılar, eğer arama yaptıkları Google sitesini, Avrupa Birliği dışında global diğer bir Google sitesi üzerinden gerçekleştirirse o zaman bu terimle ilgili linke ulaşabilecekler.

Özet olarak diyebiliriz ki şu andaki mevcut uygulama biraz daha genişleyerek, kişinin talepte bulunduğu spesifik ülkeden yapılacak tüm aramalarda hangi Google versiyonunu kullandığına bakılmaksızın, Unutulma Hakkı kullanılarak kaldırılması istenilen arama terimiyle, ilgili linkin bağlantısı gözükmeyecek.

Gelelim bu konunun ülkemizdeki kullanıcıları ilgilendiren kısmına. Aslında Google Avrupa Birliği’nin 2014 yılında çıkardığı kanuna dayanarak bu uygulamayı gerçekleştiriyor ve bu 32 Avrupa Birliği ülkesini kapsıyor. Ne yazık ki bu listede ülkemiz yer almıyor. Ancak eğer siz sizin için uygunsuz olduğunu düşündüğünüz bir içeriğe erişimi kaldırmak istiyorsanız bunun için Google’a bireysel olarak başvurabiliyorsunuz. Burada Google bu erişimi kaldırıp kaldırmayacağını garanti etmiyor ancak yapılan incelemeler neticesinde uygun görürse bu erişimi kaldırabiliyor. Bu yapılması planlanan genişletme çalışmasının ülkemizde de geçerli olup olmayacağını ise ilerleyen zamanlarda göreceğiz.