Son yıllarda tüm Dijital Pazarlama‘cıların dillerinde pelesenk olan bu yıl mobilin yılı olacak lafı ile yola çıkarsak, evet her geçen gün mobilin kullanımı kat be kat artıyor. Google ise her zaman olduğu gibi mobile odaklanma evresinde yine kullanıcılarını yalnız bırakmıyor.

Geçtiğimiz günlerde Google; internet sitenizin mobil ve masaüstü hızını, hem de kullanıcı dostluğunu ölçen uygulaması olan TestMySite‘ı kullanıcılarına sundu. Öncelikle daha fazla meraklandırmadan şuradan sizde kendi veya dilediğiniz bir internet sitesinin ölçümünü yapabilirsiniz.

Peki bunun  PageSpeed Insight’tan ne farkı var diyenler çıkabilir bunu da şöyle açıklayabiliriz, Google’ın yeni uygulaması mobil uyumluluğun yanı sıra kullanıcı dostu bir siteniz olup olmadığını da ölçüyor ki kullanıcı deneyimi günümüz dünyasında büyük bir öneme sahip.

TestMySite Uygulamasını Biraz Tanıyalım.

Öncelikle siteye giriş yaptığınız anda sizi Url gireceğiniz bir sevimli Google Çubuğu karşılıyor. Oraya hangi siteyi kontrol edecekseniz onun adresini yazıyorsunuz ve ölçümlere göre 3 adımlık size bir sonuç veriyor. İlk sonuç sitenizin mobil uyumluluğunu yüzde olarak gösterir. İkinci sonuç ise mobil hızınızı yine yüzde olarak değerlendirerek bir sonuç verir. Üçüncü ve son sonuç ise masaüstü veya dizüstü bilgisayarlardaki site hızınızı ölçer. Peki bu sonuçlar neden bu kadar önemlidir?

test-my-site-google-

TestMySite Ölçüm Sonucu

Bu sonuçlara göre sitenizde sorun olan ve hata veren yerleri bu uygulama ile görebilme imkanınız da mevcut. Böylece sitemizdeki hataları düzelterek hem SEO’ya büyük fayda sağlamış oluyoruz hem de kullanıcı deneyimini optimizasyonunu gerçekleştirerek kullanıcılarınızı sitenizde daha fazla vakit geçirmesini sağlıyorsunuz. Unutmayın insanların en değerli şeyleri onların zamanlarıdır. İster E-ticaret siteniz olsun, ister kurumsal bir siteniz, isterse insanları bilgilendiren bir blogunuz… Ne kadar insanlar sitenizde vakit geçirirlerse sizde o kadar işinizi düzgün yapıyorsunuz demektir.

TestMySite-Detayları-1

TestMySite-Detayları-1

Bir firma dijital pazarlama alanında başarılı olmak istiyorsa, mobile uyumlu bir sitesinin olması artık bir zorunluluktur. Bu konuda biz Oki Medya olarak sizi yalnız bırakmıyoruz. İşletmenizin, dijital medyadaki sesi ve kulağı olarak yeni güncel bilgilerden haberdar olmak istiyorsanız Sosyal Medya‘da bizi  takip etmeyi unutmayın!